Restorers American Classic FSC197XPX-P Widespread Bathroom Faucet
With classic curved spout and porcelain handles, the Restorers American Classic FSC197XPX-P Widespread Bathroom Faucet will add beauty to any bath. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The American Classic 8 in. widespread bathroom faucet with pop-up drain and its featured sturdy abs construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's ensemble for years to come. This faucet will surely personify any homeowner's refined tastes with its regal qualities. A matching finish drain is also included. Choice of popular finishes.
Specifications
| Additional Dimensions | 3 15/16" Spout Clearance |
| Brand | Fauceture |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 5 3/16" |
| Length | 10 5/8" |
| Material | ABS, Brass |
| Spout Reach | 5 3/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 6" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like