Restorers American Classic KB95XACL-P Mini-Widespread Bathroom Faucet
A gentle, curved spout and bell-shaped handle bases create a classic look in this Restorers American Classic KB95XACL-P Mini-Widespread Bathroom Faucet. Emulating the widespread look, mini-widespread bathroom faucets are for those that love detailed facets and clean lines. These compact faucets provide all of the design elements of a quality faucet without the need for a deck plate in 3-hole sinks. The American Classic mini-widespread bathroom faucet with plastic pop-up and its featured sturdy brass construction and premium finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 2 3/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" - 16" Adjustable |
| Height | 3 3/8" |
| Length | 8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 4 7/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 4 7/16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like