Restorers American Classic KB96XACL-P Widespread Bathroom Faucet
A curved spout and bell-shaped handle bases create a classic look in this Restorers American Classic KB96XACL-P Mini-Widespread Bathroom Faucet. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The American Classic widespread bathroom faucet with retail pop-up and its featured sturdy brass construction and premium antique copper finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. This faucet will surely personify any homeowner's refined tastes with its regal qualities. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 2 15/16" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 4 1/16" |
| Length | 13 5/8" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 5 3/4" |
| Style | Traditional |
| Width | 5 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like