Restorers Americana KB52X-P 4 Inch Centerset Faucet
A single center knob sits above a short spout in this classic Restorers Americana KB52X-P 4 Inch Centerset Faucet. Centerset bathroom faucets are ideal for smaller bathrooms and feature an easy 3-hole installation. The Americana single-handle 4-inch centerset bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium brushed nickel finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Enhance your home's beauty with the interesting twist on traditional decor with this faucet. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 5/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 4" |
| Height | 3 3/4" |
| Length | 6" |
| Material | Brass, Zinc Alloy |
| Spout Height | 3 1/16" |
| Spout Reach | 4 1/16" |
| Style | Traditional |
| Width | 5 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like