Restorers Americana KB920B Widespread Bathroom Faucet
Enhance your home's beauty with the interesting twist on traditional decor with this Restorers Americana KB920B Widespread Bathroom Faucet. It is engineered to harmonize with a range of interior designs from the traditional to minimalist preferences. Ideal for more spacious bathrooms, widespread faucets are more spread apart and feature a 3-hole installation. The Americana 8-inch widespread bathroom faucet and its featured sturdy brass construction and premium polished chrome finish are guaranteed to glamorize your home's traditional ensemble for years to come. Enhance your home's beauty with the interesting twist on traditional decor with this faucet. A matching finish drain is also included.
Specifications
| Additional Dimensions | 1 7/8" Spout Clearance |
| Brand | Restorers |
| Center to Center | 8" - 16" Adjustable |
| Height | 2 3/4" |
| Length | 7" |
| Material | Brass |
| Spout Reach | 4 5/8" |
| Style | Traditional |
| Width | 3 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like