Restorers Architectural 10 1/2 Inch Los Angeles Hollow Back Corbel
Carved wood corbels add warmth and beauty to any project. This 10 1/2 Inch Los Angeles Hollow Back Corbel is part of our Restorers Architectural collection of solid wood products. Use this classically styled, scroll-shaped corbel to support shelves, countertops, cabinets, mantels, and more. With the proper installation, the hand carved corbel can support up to 250 lbs. It is available in a variety of wood types to match any decor. The beautiful hollow corbel ships to you fully sanded and ready for your paint or stain.
- Perfect for countertop or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 6 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10 1/2" |
| Width | 3 3/8" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like