Restorers Architectural 10 1/2 Inch San Juan Corbel
In Mission style, wood grain and simple design are showcased. This 10 1/2-inch San Juan Corbel lives up to that tradition with its straight lines and gentle arches on a beautifully grained hardwood. As part of our Restorers Architectural Collection of fine wood products, this quality corbel is hand carved to create a one-of-a-kind work of art. Use it under range hoods, cabinets, counter tops and bars, or as a mantle support. Properly installed, this classic corbel can support up to 250 lbs. It is shipped fully sanded and ready for paint or stain.
- Perfect for countertop or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Depth | 6" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10 1/2" |
| Brand | Restorers Architectural |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like