Restorers Architectural 10 Inch Acanthus Corbel
Part of our Restorers Architectural collection of solid wood products, this 10-Inch Acanthus Corbel will add warmth and beauty to any project. This classically styled, scroll-shaped corbel features an intricately detailed, hand carved acanthus leaf design. Use it to support shelves, countertops, cabinets, mantels, and more. With the proper installation, the corbel can support up to 250 lbs. It is available in a variety of wood types to match any decor. The beautiful corbel ships to you fully sanded and ready for your paint or stain.
- Perfect for countertop or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 5" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like