Restorers Architectural 10 Inch Fluted Mission Corbel
With its fluted front, clean lines, and curved front our 10-Inch Fluted Mission Corbel will give a classic look to your project. This hand carved corbel is made from the finest woods and offered in five wood species. Use this decorative corbel to support shelves, cabinets, mantels, countertops and much more. With proper installation, the solid wood corbel can support up to 150 lbs. It is factory sanded and prepared for paint or stain.
- Perfect for countertop or shelf support
- Can support up to 150 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 5 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5 1/2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like