Restorers Architectural 12 Inch Diane Corbel
Restorers Architectural 12 Inch Diane Corbel is a Mission-style wood corbel that features rectangular shapes, graceful curves and a scroll on the bottom. Available in a range of beautiful wood species, this 12-Inch Diane Corbel will add warmth and beauty to any interior. With the proper installation, these wood brackets can support up to 150 lbs. and can be used to support shelves, mantels, cabinets, and more. The Diane Corbel ships to you fully sanded and ready for your paint or stain.
- Product: 12 Inch Diane Corbel
- Material: Wood
- Wood Type: Maple, Alder, Cherry, Red Oak, Rubberwood
- Height: 12"
- Depth: 6"
- Width: 4 3/4"
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 6" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 12" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like