Restorers Architectural 12 Inch Farmingdale Acanthus Corbel
Acanthus leaf corbels give a classic, elegant look to any space. The 12-Inch Restorers Architectural Farmingdale Acanthus Corbel can be used as a shelf bracket, under a mantel, cabinet or counter top, or as a decorative piece. This hand carved, traditional corbel is offered in five premium wood types and is shipped fully sanded and ready to paint or stain.
- Perfect for countertop or shelf support
- Can support up to 150 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 4 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 12" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like