Restorers Architectural 13 Inch Boston Traditional Scroll Corbel
Restorers beautiful, hand carved corbels are used to support mantels, countertops, or cabinets, or can be used as decorative pieces. This 13-Inch Boston Traditional Scroll Corbel is part of our Architectural collection and features a classic scroll design with pretty curved front. With the proper installation, these wood brackets can support up to 250 lbs. They are available in choice of seven wood species, these wood corbels ship to you fully sanded and ready for your paint or stain.
- Perfect for countertop or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 8" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 13" |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 7/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like