Restorers Architectural 14 Inch Cole Corbel
Our 14-Inch Cole Corbel is a classic scroll-shaped, solid wood, furniture-quality piece with heavy load-bearing capacity. This beautiful corbel is hand crafted by skilled artisans as part of our Architectural Collection and can support up to 150 lbs. Use it under mantels, counter tops, kitchen islands, or cabinets, or as a decorative accent in entryways, and more. Available in a variety of wood species, these brackets ship to you fully sanded and ready for your paint or stain.
- Perfect for countertop or shelf support
- Can support up to 150 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 4 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 14" |
| Material | Wood |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 7 1/2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like