Restorers Architectural 14 Inch Traditional Corbel
This 14-Inch Traditional Corbel will bring the beauty of solid wood to any project. This scroll-shaped corbel is a classic design based on traditional patterns. Use this solid wood corbel to support shelves, counter tops, cabinets, mantels, and more. It is designed to support up to 250 lbs. with proper installation. The traditional corbel is available in seven wood types to match any decor and ships to you fully sanded and ready for your paint or stain.
- Perfect for counter top or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 6 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 14" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like