Restorers Architectural 22 Inch Traditional Pilaster Corbel
At 22 inches, this Traditional Pilaster Corbel is sure to get noticed. Part of our Architectural Collection of carved wood, use this beautiful pilaster corbel to top a column or pilaster, under a mantel or cabinets - the uses are endless! With proper installation, this scroll-shaped corbel can support up to 250 lbs. It is available in four wood types and comes pre-sanded and ready to paint or stain.
- Perfect for counter top or shelf support
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Width | 6 1/4" |
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 3" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 22" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like