Restorers Architectural 26 Inch Traditional Corbel
Scroll-shaped corbels are the most popular style of corbel. Our 26-Inch Traditional Corbel is crafted by master wood carvers to create a one-of-a-kind work of art. Use this beautiful corbel to support mantels, kitchen islands, counter tops, cabinets, and more. Properly installed, this heavy-duty decorative corbel can support 250 lbs. Choose from seven gorgeous wood types. Our corbels are pre-sanded and ready to finish.
- Perfect for counter top or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Unit of Measure | Each |
| Width | 7" |
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 8 1/2" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 26" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like