Restorers Architectural 3 3/4 Inch Raymond Reeded Column Island Leg
Give your project a classic look with this 35 1/2-inch Raymond Reeded Column Island Leg post. This superb island post is hand carved from the finest hardwood by skilled craftsmen as part of our Architectural Collection of carved wood products. Use under kitchen islands, cabinets, or mantels, or as an impressive post for entryways. This unfinished column is available in four wood species and is factory sanded and ready to finish.
- Hand carved for authentic column details
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Perfect for kitchen islands and bathroom vanities
- Can be used on fireplace surrounds and furniture
- Amazing detail and unmatched beauty
- Furniture grade wood for a perfect finish
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 3 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 35 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Top Block Length | 6 1/8" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like