Restorers Architectural 35 Inch Farmingdale Acanthus Pilaster Corbel
Give your pilasters and columns a beautiful accent with Restorers Architectural 35 inch Farmingdale Acanthus Pilaster Corbel. This nearly 3-foot corbel is hand carved by skilled artisans to create a one-of-a-kind work of art. This solid wood corbel can support up to 250 pounds and can be used under mantels, cabinets, range hoods, counter tops, and more. It is available in five great wood types and is pre-sanded.
- Perfect for counter top or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 4 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 35" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 8 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like