Restorers Architectural 5 Inch Corinthian Urethane Capital
Add a decorative accent with our 5-inch Corinthian Urethane Capital. It is also the perfect topper for a pilaster or as accent for cabinetry, furniture, fireplace mantels, and more. The capitals are carefully crafted after traditional and historical designs. Urethane is easily installed, just like wood pieces with simple glues and finish nails. It will not rot or crack and is impervious to insect manifestations. Primed and ready for paint or stain.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durablity and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 5 1/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 3/4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Width | 5 3/4" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like