Restorers Architectural 5 Inch Richmond Fluted Column Island Leg
Classic Roman-styled, fluted columns have graced homes for centuries. Our hand carved 5-inch by 35 1/2 inch Richmond Fluted Island Leg will add timeless elegance to kitchen islands, room dividers, entryways, kitchen cabinets, and fireplaces. Each column is hand carved, factory sanded, and comes to you ready for your paint or stain. Available four popular wood species.
- Hand carved for authentic column details
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Perfect for kitchen islands and bathroom vanities
- Can be used on fireplace surrounds and furniture
- Amazing detail and unmatched beauty
- Furniture grade wood for a perfect finish
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 5" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 35 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Top Block Length | 6" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like