Restorers Architectural 6 Inch Jefferson Corbel
From the flat stacked top to the gently curved front and stacked bottom, everything about the 6-Inch Jefferson Corbel says tastefully elegant. Patterned after historical designs, our millwork holds fast to the design of the carver to create a corbel with impeccable detail. The Jefferson Corbel has an Arts and Crafts look that will complement any decor and is offered in five great wood types. Use this classic corbel to support shelves, cabinets, counter tops, mantels, and more. Pre-sanded and ready to paint or stain.
- Perfect for counter top or shelf support
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
- Can support up to 150 lbs
Specifications
| Width | 3 1/2" |
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 3 3/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 6" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like