Restorers Architectural 7 1/2 Inch Devon Traditional Corbel
When you think of a traditional corbel, you probably think of a solid wood scroll-shaped decorative bracket with good load support. The 7 1/2-inch Devon Traditional Corbel is a classic scroll-shaped corbel that is hand crafted by skilled artisans and part of our Architectural Collection of carved woods. Use this magnificent corbel for shelves, mantel supports, under cabinets or counter tops, or as a decorative piece. Choose from five beautiful and distinctive wood types. Our corbels are shipped factory sanded and prepared for paint or stain.
- Perfect for counter top or shelf support
- Can support up to 150 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 7 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like