Restorers Architectural 7 Inch Acanthus Corbel
With its unsurpassed quality and beauty, this 7-inch carved wood corbel will be a welcome piece in any design. As part of our Architectural Collection, this exquisite acanthus leaf design is hand carved by skilled artisans to create a stunning work of art. Use it in under shelves, mantels, kitchen cabinets - the uses are numerous! This beautiful carved wood corbel is factory sanded and ready to paint or stain.
- Perfect for counter top or shelf support
- Can support up to 150 lbs
- Pre-installed keyhole hanger
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 7" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like