Restorers Architectural 7 Inch Traditional Corbel
With its classic scroll shape and hand carved beauty, our 7-Inch Traditional Corbel is just that - traditional. This is the style most people think about when you think of a solid wood corbel. This exquisitely detailed corbel is part of our Architectural Collection of carved wood. Use it to support shelves, counters, cabinets, range hoods, mantels, and much more. It is offered in six premium wood types and is shipped ready to paint or stain.
- Perfect for countertop or shelf support
- Can support up to 250 lbs
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Depth | 3" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 7" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 1/2" |
| Brand | Restorers Architectural |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like