Restorers Architectural 9 Inch Chesterfield Base Plinth
This handcrafted Restorers Architectural 9-Inch Chesterfield Base Plinth is carved for beautiful detail. The block is 6 1/2 inches wide and 3 1/4 inches deep. It is available in five wood types and is shipped factory sanded and ready to add your choice of finish. They can install with wood glues and finishing nails. Plinth blocks are decorative pieces used where door trim meets the base molding. They can also be used to accent other architectural pieces.
Our plinth bases are the perfect accent pieces to cabinetry, furniture, fireplace mantels, and more. Each pattern is carefully crafted after traditional and historical designs. Each piece is carefully carved and then sanded ready for your paint or stain. They can install simply with traditional wood glues and finishing nails.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifuly designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for paint or stain
- Crafted after traditional styles
- Authenticity of a real wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
- Bottom Width: 9 1/4"
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 3 1/4" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 9" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 6 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |