Restorers Architectural Acanthus 10 5/8 Inch Urethane Corbel
Urethane corbels are truly unique in design and function and are much less expensive than wood corbels. Corbels are used in decorative support applications in kitchens, bathrooms, entryways, fireplace surrounds, and more. This material is also perfect for exterior applications as it will not rot or crack, and is impervious to insect manifestations. Urethane corbels comes to you factory primed and ready for your paint, faux finish, gel stain, marbleizing and more. With so many uses for corbels, you are only limited by your imagination.
- Can support up to 20lbs with proper installation
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be used on the interior or exterior
- High Density urethane for maximum durability and detail
- Modeled after original historical patterns and designs
- View Installation Instructions
Specifications
| Height | 10 5/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 5 3/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5 1/2" |
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like