Restorers Architectural Angel 32 Inch Urethane Ceiling Medallion
Ceiling medallions are a great way to add focal point in any room and to accent a beautiful light fixture. Our ceiling medallion designs are modeled after original patterns and will enhance the look of any ceiling or other surface. This Angel 32-Inch Ceiling Medallion is constructed of durable and lightweight polyurethane. The dense foam product is weather and insect resistant and will not rot or crack. Install with construction adhesive, screws, or finishing nails. Our medallions are factory primed and ready to finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 32 1/4" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 1/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Width | 32 1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like