Restorers Architectural Floral Center Urethane Onlay Applique
At 15 5/8-inches wide, the Floral Center Urethane Onlay Applique is the ideal focal point for your design project. Use this pretty applique on walls, furniture, cabinets, and more. It is expertly crafted from a durable polyurethane resin that has the sharp detail of wood, but will not crack or split. It is also weather and insect resistant. It mount with glue or small nails. Primed and ready for your finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 4" |
| Material | Urethane |
| Projection | 3/4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 15 5/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like