Restorers Architectural Floral Spread Urethane Onlay Applique
Modeled after historical patterns and designs, the Floral Spread Urethane Onlay Applique is the perfect accent piece for cabinetry, furniture, fireplace mantels, range hoods, and more. The beautiful floral pattern with square center is made from a durable urethane material that has the look of wood, but is stronger and lighter. Urethane will not rot or crack, and is weather and insect resistant. Factory primed white.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Height | 1 5/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1/4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 10 1/4" |
| Finish | Primed White |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like