Restorers Architectural Grape Urethane Corbel
Grapes are a popular design element once thought to represent wealth and abundance. Restorers Grape Urethane Corbel is a 13 3/4 inch scroll-shaped corbel with grape accent on the front. Urethane corbels are used primarily in decorative applications and while it can support up to 20 pounds with proper installation, it is not intended as a load bearing corbel. Corbels are used to make a design statement under kitchen cabinets and counters, mantels, and other applications. Primed white.
- Can support up to 20 lbs with proper installation
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be used on the interior or exterior
- High Density urethane for maximum durability and detail
- Modeled after original historical patterns and designs
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 13 3/4" |
| Material | Urethane |
| Projection | 3 1/2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 6 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like