Restorers Architectural Haylynn Urethane Ceiling Medallion
The ornate Haylynn Urethane Ceiling Medallion is a great way to highlight a light fixture and add a focal point to the ceiling. This stunning 29-inch medallion is modeled after historical designs expertly crafted in a strong urethane material. Urethane has the beautiful look and detail of plaster, but will not crack or break like plaster, and it is weather resistant. It is also easier to install with construction adhesive and screws. This exquisite, Victorian-inspired medallion is factory primed and ready to paint or faux finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Height | 29 1/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 29 1/8" |
| Finish | Primed White |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like