Restorers Architectural Hillsborough Side Urethane Onlay Applique
You will find many uses for the Hillsborough Side Urethane Onlay Applique. This 6 1/4-inch leaf flourish is Available in right or left handing. It is the perfect accent for mantels, cabinets, furniture, molding, trunks, and more. The durable urethane material looks like wood, but is stronger and lighter and will not crack or split. It mounts with glue and small nails and is shipped already factory primed.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Projection | 5/8" |
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 6 1/4" |
| Material | Urethane |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like