Restorers Architectural Katheryn Diamond Urethane Ceiling Medallion
The Katheryn Diamond Urethane Ceiling Medallion will add a sophisticated and elegant touch to your ceiling and is the perfect way to highlight a chandelier or other light fixture. The beautifully-detailed medallion is based on original designs and showcases a center oval medallion surrounded by a pierced floral design in a diamond shape. Urethane mimics the beautiful detail of wood or plaster, but is stronger and lighter and will not crack, rot or split. It is also weather and insect resistant. Installation is a breeze with glue and small nails or screws. This stunning medallion is factory primed and ready to finish. 22 1/2 inches x 30 3/8 inches.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 30 3/8" |
| Material | Urethane |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 22 1/2" |
| Projection | 1 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like