Restorers Architectural Kendall Urethane Onlay Applique
Our 42-inch Kendall Urethane Onlay Applique is the perfect center piece over a mantel, headboard, cabinet, or as a decorative focal point for a wall. The beautifully-detailed applique is modeled after original historical designs and expertly recreated in a durable polyurethane. It has the rich detail and beauty of wood, but will not crack or split and is impervious to insects. It is factory primed and ready for your favorite finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 8 3/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 2 1/2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 42 3/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like