Restorers Architectural Kinsley Corner Urethane Onlay Applique
Restorers Architectural Kinsley Corner Urethane Onlay Applique is a great way to accent cabinets, furniture, photographs or art work, and more. The large 11 3/4-inch x 15 3/4-inch corner applique is patterned after an original design and made of a strong urethane material. This high-density composite material has the sharp detail of wood, but will not crack or split. The applique is easily installed with glue and small nails and comes factory primed white.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 15 3/4" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 3/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 11 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like