Restorers Architectural Large Bradford Flower Basket Scroll Applique
At 36 1/2 inches wide, our Restorers Architectural Large Bradford Flower Basket with Scroll Onlay Applique will be the centerpiece in any design. It is also the perfect accent piece to cabinetry, furniture, fireplace mantels, ceilings, and more. Carefully crafted after traditional and historical designs, each piece is carefully carved and then sanded ready for your paint or stain. They can install simply with wood glues and finishing nails. Available in Rubberwood, Alder, Lindenwood, and Maple.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifulyl designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 1" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 6 1/4" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 36 1/2" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like