Restorers Architectural Large Foster Onlay Applique
The Restorers Architectural Large Foster Onlay Applique is a 7-inch, fan-shaped wood applique featuring a pretty leaf pattern. Use this delightful applique to accent furniture, cabinets, casework, mantels, and more. They are factory sanded and ready to finish and are available in five great wood types to coordinate with any existing wood.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifully designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 1 3/8" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 7" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 7" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like