Restorers Architectural Large Oxford Onlay Applique
Restorers Large Oxford Onlay Applique is the perfect accent piece to furniture, fireplace mantels, cabinets, and more. The applique features a detailed leaf pattern with star accent. Our wood appliques are carefully crafted after traditional and historical designs and part of the Architectural Collection of carved wood. Each piece is meticulously carved and then sanded and ready for your paint or stain. Installation is easy with common wood glues and finishing nails. Choice of five popular wood types.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifully designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 1" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 3 1/2" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
You May Also Like