Restorers Architectural Large Raymond Corner Onlay Applique
Add a pretty decorative accent to your project with the handcrafted, solid wood Large Raymond Corner Onlay Applique. This carved wood piece is part of our Architectural Collection and is the perfect accent for furniture, mantels, cabinets, molding, and more. Modeled after historical designs, this 10-in. x 10-in. corner is offered in four premium woods and is factory sanded and ready to finish. It is easy to mount with glue and finishing nails.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifully designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 1" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 10" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 10" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like