Restorers Architectural Medium Kent Swag Onlay Applique
Restorers Architectural Medium Kent Swag Onlay Applique features two feather-like leaves with a center ribbon. Based on historical original patterns, his 16-inch swag is handcrafted by skilled woodworkers and is part of our Architectural Collection of carved wood. This pretty wood swag can be used to accent walls, mantels, cabinets, headboards, and more. It is available in five wood types and is factory sanded and stain ready. It is easily mounted with common glue and finishing nails.
- Hand carved for authentic look and feel
- Beautifully designed to accent other architectural pieces
- Fully sanded and ready for your paint or stain
- Crafted after traditional period styles
- Authenticity of a real hard wood product
- Can be used on mantels, range hoods, and more
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Depth | 1" |
| Finish | Unfinished |
| Height | 4 1/8" |
| Material | Wood |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 16" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like