Restorers Architectural Nexus Quarter Urethane Ceiling Ring Only
Make a bold statement with this Restorers Architectural Nexus Quarter Urethane Ceiling Ring Only. Ceiling rings are often used in conjunction with ceiling medallions in highlighting focal points such as chandeliers or ceiling fans. However, ceiling rings can also be used on the wall to accent mirrors, photos, and photo frames.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
NOTE: This is a QUARTER RING ONLY. You will need to order 4 pieces to make a complete circle.
Specifications
| Additional Dimensions | Inside Diameter: 47 1/4" |
| Brand | Restorers Architectural |
| Diameter | 52" |
| Finish | Primed White |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 1/4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 2 3/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like