Restorers Architectural Odessa Acanthus Urethane Corbel
Decorative corbels are one of the most versatile and attractive design elements and can be used in most any room in the house as well as outdoors. Our Odessa Acanthus Urethane Corbel features a classic scroll shape with large acanthus leaf front. It is made from tough urethane material that resembles wood, but will not split or rot and is weather resistant. This beautiful 12 3/8-inch corbel comes factory primed and ready for paint or faux finish.
- Can support up to 20 lbs with proper installation
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be used on the interior or exterior
- High Density urethane for maximum durability and detail
- Modeled after original historical patterns and designs
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 12 3/8" |
| Material | Urethane |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5 3/4" |
| Projection | 4 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like