Restorers Architectural Odessa Corner Urethane Onlay Applique
Our decorative urethane appliques are a great way to add a focal point to your project. The Odessa Corner Urethane Applique can be used to accent cabinetry, furniture, mantels, range hoods or casework. These appliques are made from a durable high-density urethane that will not crack or split like wood appliques. The can be installed like wood with glue or finishing nails and are factory primed and ready to finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Width | 12" |
| Unit of Measure | Each |
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 12" |
| Material | Urethane |
| Projection | 7/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like