Restorers Architectural Odessa Large Urethane Corbel
The 27-inch Odessa Large Urethane Corbel is unique in design and function and can be used for a multitude of decorative applications. Use it under a mantel, kitchen cabinet, counter, or in an entryway - the possibilities are endless! Urethane is a durable, lightweight composite material that will not crack or split like wood and is weather resistant making it suitable for outdoor use. It comes factory primed and ready to paint or faux finish.
- Can support up to 20 lbs with proper installation
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be used on the interior or exterior
- High Density urethane for maximum durability and detail
- Modeled after original historical patterns and designs
- View Installation Instructions
Specifications
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 27" |
| Material | Urethane |
| Projection | 5 1/4" |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 3 7/8" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like