Restorers Architectural Oxford Ornate Corner Urethane Panel Molding
Our Oxford Ornate Corner Urethane Panel Molding can be used with straight panel molding pieces to make decorative shapes used for a wainscot look. They are also a great way to accent photos and art work. The elegant leaf design is modeled after original patterns and crafted in a urethane for maximum detail and durability. Urethane will not crack or split like wood and can be cut to desired length with simple wood cutting tools. It is installed with common glue or finishing nails and is shipped primed white and ready to paint.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 10" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 1/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Width | 10" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like