Restorers Architectural Oxford Urethane Ceiling Medallion
Bring a touch of Old World charm to your ceiling with the Oxford Urethane Ceiling Medallion. Based on historical and original patterns, this stunning oval medallion features a beautifully detailed leaf and flower center design with a classic bead border. The 16 7/8-inch medallion is expertly crafted in a strong, lightweight polyurethane for maximum durability and rich detail. Installation is also a breeze with common construction adhesives and screws. This elegant ceiling medallion is factory primed white and ready for your paint or faux finish.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 11 3/4" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 1/2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Width | 16 7/8" |
| Unit of Measure | Each |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like