Restorers Architectural Quentin Diamond Urethane Onlay Applique
Our beautifully crafted Quentin Diamond Urethane Onlay Applique is a great way to accent molding, mantels, cabinets, furniture, and more. The diamond-shaped leaf pattern is modeled after traditional designs and crafted in a strong polyurethane for maximum detail and durability. Factory primed white.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 3 1/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 5/8" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 6 3/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like