Restorers Architectural Raymond Urethane Whole Ceiling Ring
Ceiling rings are usually used in conjunction with ceiling medallions in highlighting focal points like chandeliers and ceiling fans. However, ceiling rings can also be used on the wall to accent mirrors, photos and photo frames
- Accent your ceilings with beautiful ceiling rings
- Perfect addition to highlight ceiling medallions
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- High Density urethane for maximum durability and detail
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Modeled after original historical patterns and designs
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Diameter | Outside Diameter: 22 1/4" |
| Finish | Primed White |
| Height | 22 1/4" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 1/2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 22 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like