Restorers Architectural Rose 8 Inch Urethane Corbel
A beautiful rose design is featured on the front of our Rose 8-Inch Urethane Corbel. This finely crafted urethane corbel is patterned after historical designs and made of a strong, lightweight polyurethane. Urethane corbels are a great way to accent mantels, cabinets, counter tops, and more and are used primarily for decorative applications. Our urethane corbels are factory primed and ready for your paint or faux finish.
- Can support up to 20 lbs with proper installation
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be used on the interior or exterior
- High Density urethane for maximum durability and detail
- Modeled after original historical patterns and designs
- View Installation Instructions
Specifications
| Brand | Restorers Architectural |
| Finish | Primed White |
| Height | 8 1/8" |
| Material | Urethane |
| Projection | 2 3/4" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 5 1/4" |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like