Restorers Architectural Salem Urethane Onlay Applique
This Salem Urethane Onlay Applique is carefully crafted after traditional and historical designs and is the perfect accent for cabinetry, walls, furniture, cabinets and more. The urn-shaped applique is made from a strong, lightweight polyurethane for maximum durability and sharp detail. Each polyurethane piece is easily installed, just like wood pieces, with simple glues and finish nails. Another benefit of polyurethane is it will not rot or crack. It comes to you factory primed and ready for your paint, faux finish, gel stain, marbleizing and more.
- Modeled after original historical patterns and designs
- Solid urethane for maximum durability and detail
- Lightweight for quick and easy installation
- Factory primed and ready for paint or faux finish
- Can be cut, drilled, glued, or screwed
- Can be used on the interior or exterior
- View Installation Instructions
Specifications
| Finish | Primed White |
| Height | 6 1/2" |
| Material | Urethane |
| Projection | 1 1/2" |
| Shipping | Usually Ships In 2-5 Business Days |
| Unit of Measure | Each |
| Width | 11 3/8" |
| Brand | Restorers Architectural |
| WARNING | This product can expose you to a chemical [or chemicals] which is [are] known to the state of California to cause cancer [and/or birth defects and/or other reproductive harm]. For more information go to www.p65warnings.ca.gov |
No Reviews Yet
Leave a Review You May Also Like